Průběh procesu — zamrazení vajíček

Schopnost ženy otěhotnět klesá s přibývajícím věkem. Přitom stále více žen mateřství z různých důvodů odkládá. Aby žena zvýšila šance na početí ve vyšším věku, doporučuje se vajíčka preventivně zamrazit. Zamrazení vajíček nepředstavuje záruku, že žena v budoucnu bez problému otěhotní, ale výrazně se tím její šance zvyšují. Ženy se zamrazenými vajíčky se také nemusí příliš stresovat kvůli odkládání těhotenství.

Je potřeba, aby se zamrazila zdravá a mladá vajíčka. Ideální věk pro zamrazení vajíček je do 30 let, a ačkoliv lze vajíčka odebrat téměř v jakémkoliv věku, doporučujeme zamrazení nejpozději v 35 letech. U později zamrazených vajíček se totiž snižuje šance, že se oplodněné vajíčko vyvine ve zdravé embryo.

Doporučení reprodukční medicíny je, aby si všechny ženy starší 32 let, které v brzké době neplánují těhotenství, zamrazily svá vajíčka.

Celý proces trvá zhruba jeden měsíc a pro ženu nepředstavuje žádná větší omezení.

1.

PŘÍPRAVNÁ FÁZE

Po vstupní konzultaci, gynekologickém a ultrazvukovém vyšetření a odběru krve proběhne hormonální stimulace.

Díky hormonální stimulaci se dosáhne dozrání většího počtu vajíček. Stimulace spočívá nejčastěji v podkožní aplikaci hormonů drobnou jehličkou do vytvořené kožní řasy v okolí pupku. Hormony si žena aplikuje sama doma.

Stimulace je obvykle zahájena s počátkem menstruace a v průběhu stimulace lékař sleduje růst folikulů (váčků obsahujících vajíčka) ve vaječníku a naplánuje nejvhodnější termín jejich odběru. Tato fáze trvá obvykle 1 — 3 týdny. Odběr vajíček bývá obyčejně mezi 11. a 15. dnem cyklu.

2.

ODBĚR VAJÍČEK

V den určený dle stimulačního protokolu k punkci (odběru) proběhne u ženy odběr vajíček v anestezii.

Odběr vajíček se provádí ambulantně v krátké celkové anestezii. Folikulární tekutina obsahující vajíčka je odsávána punkční jehlou přes pochvu ženy, přičemž celý zákrok je prováděn pod kontrolou ultrazvuku.

O finálním počtu získaných vajíček a jejich kvalitě je pacientka informována po propuštění cca za 2 hodiny po výkonu.

3.

ZAMRAZENÍ VAJÍČEK

Po odběru se získaná vajíčka očistí a umístí do misky s živným roztokem. Následně se zamrazí a bezpečně uloží do kryobanky.

Moderní technikou kryokonzervace, kterou využíváme, je vitrifikace (rychlé zmrazení buněk). Během vitrifikace dochází ke skokovému ochlazení reprodukčních buněk na teplotu – 196 ºC při použití kryoprotektivních látek chránících buňky před poškozením. Zamrazená vajíčka se uchovávají v kapalném dusíku při teplotě – 196 °C.

Na naší klinice uchováváme reprodukční buňky v kryobance, kde jsou zajištěny a kontinuálně monitorovány optimální podmínky pro skladování vzorků.

Pokud má žena kryokonzervovaná (zamrazená) vajíčka, nemusí znovu podstupovat hormonální stimulaci, odběr vajíček v narkóze a další kroky s tím spojené. Vajíčka si zachovají vysokou kvalitu pro pozdější umělé oplodnění.

Kryokonzervace vajíček je v současnosti díky technice vitrifikace běžnou součástí léčby neplodnosti. Dle mezinárodních studií vitrifikace vajíček neovlivňuje průběh těhotenství a nezvyšuje riziko narození dítěte s vrozenou vadou.

Tato léčba je hrazena pojišťovnami pouze při závažné zdravotní indikaci (před chemoterapií nebo ozařováním), ve většině případů pojišťovny léčbu nehradí.

KONTAKTY:

reprodukční medicína

+420 602 556 351 ivf@genitrix.cz

Kontaktní údaje

Genitrix s.r.o.
Centrum zdravotní péče Jarov
Hartigova 2427/205
130 00 Praha 3
Česká republika

reprodukční medicína

konzultace léčby neplodnosti, IVF, mražení spermií/vajíček, zájemci o darování spermií/vajíček, aj.

telefon: +420 602 556 351
email: ivf@genitrix.cz

GENITRIX S.R.O., IČ: 24164445, DIČ: CZ24164445, Spisová značka C 184630, Městský soud v Praze