intrauterinní inseminace — iui

Při pohlavním styku se spermie dostanou do pochvy a pouze malá část má šanci se dostat děložním krčkem do dělohy a dále do vejcovodů, kde mohou oplodnit vajíčko.

Při IUI se spermie v laboratoři pročistí, zkoncentrují a vpraví se tenkým katetrem přímo do dělohy. Výhodou je nejenom vysoká koncentrace spermií, ale zároveň i zkrácení cesty k vajíčku, což spolu se správným načasováním zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění.

Při IUI dochází k oplození vajíčka samovolně v těle ženy.

zpracování spermií pro inseminaci
zpracování spermií pro inseminaci

Postup při intrauterinní inseminaci (IUI)

  1. Inseminace se plánuje v ovulačním cyklu, to znamená v cyklu, kdy předpokládáme uvolnění vajíčka. Lékař průběžně sleduje ovulaci a růst folikulů ultrazvukem, díky čemuž dokáže přesně naplánovat termín IUI.
  2. Někdy se využívá i mírná podpora ovulace. Jedná se o hormonální vyvolání dozrání malého počtu vajíček (ideálně nejlépe pouze jednoho, ne však více jak tři). Ke stimulaci se používá tabletová forma hormonů. Indukce ovulace je vhodná u pacientek, kde spontánně nedochází k dozrávání vajíčka, zejména u žen s tzv. syndromem polycystických ovárií (PCOS).
  3. V den určený pro IUI muž odevzdá zhruba hodinu a půl před samotnou inseminací vzorek ejakulátu. Vzorek je zpracován v laboratoři (sperma se promyje, zkoncentruje a odstraní se mrtvé a nepohyblivé spermie) a je připraven k použití.
  4. Před vlastní IUI embryolog natáhne do stříkačky s katetrem pročištěné sperma a lékař ho zavede do děložní dutiny. Výkon se provádí ambulantně, je nebolestivý a po jeho provedení se žena může vrátit ke každodenním činnostem.
  5. Těhotenský test je následně naplánován za 2 – 3 týdny po provedeném výkonu.

Intrauterinní inseminaci je doporučené opakovat maximálně 3× a v případě neúspěchu znovu zkonzultovat s lékařem další možnosti. Následný postup je doporučen individuálně.

Šance na otěhotnění pomocí IUI je kolem 10 — 17 % s ohledem na hlavní faktory úspěšnosti – věk ženy a kvalitu spermií partnera.

K oplodnění lze použít spermie partnera (AIH – artificial insemination with husband’s sperm), jehož spermiogram dosahuje alespoň hraničních hodnot nebo lze případně využít i spermie anonymního dárce (AID – artificial insemination by donor).

IUI - inrauterinní inseminace
IUI - inrauterinní inseminace
příprava spermií pro IUI
příprava spermií pro IUI

KONTAKTY:

reprodukční medicína

+420 602 556 351 ivf@genitrix.cz

Kontaktní údaje

Genitrix s.r.o.
Centrum zdravotní péče Jarov
Hartigova 2427/205
130 00 Praha 3
Česká republika

reprodukční medicína

konzultace léčby neplodnosti, IVF, mražení spermií/vajíček, zájemci o darování spermií/vajíček, aj.

telefon: +420 602 556 351
email: ivf@genitrix.cz

GENITRIX S.R.O., IČ: 24164445, DIČ: CZ24164445, Spisová značka C 184630, Městský soud v Praze